Nauka tenisa ziemnego Warszawa Żoliborz Dzieci Dorośli

Witam wszystkich sympatyków, dziś chciałem poruszyć podstawowe kwestie dla początkujących, a mianowicie uchwyty oraz system liczenia punktów.

W tenisie wyróżniamy szeroką liczbę chwytu, kwestię złapania rakiety.

  1. Kontynentalny uchwyt – podstawowy uchwyt wykorzystywany do gry volleya, serwisu, smecza, skróta, również używany przy backhandzie, dawniej nawet grali nim zawodnicy forehand, jest to dobra opcja również dla początkujących. (łapiemy rakietę jak młotek wzdłuż rączki na samym dole.)
  2. Semi-western uchwyt – uchwyt wykorzystywany do gry forehandu, obecnie 95% graczy gra właśnie tym uchwytem. (łapiemy rakietę z góry kiedy rakieta jest skierowana – główka do ziemi.)
  3. Western – uchwyt bardzo popularny w USA, gdzie wielu zawodników posługuje się tam odwróconym forehandem. (łapiemy rakietę z dołu kiedy rakieta jest skierowana – głowa do ziemi.)

Co do systematyki liczenia punktów w tenisie. Wyróżniamy gemy, sety, tie breaki, co to właściwie jest?

  1. Gem – składa się z punktów kolejno 15, 30, 40, kolejno trzeba wygrać piłkę, aby wygrać gema. Jeśli jest wynik 40-40, mamy tzw. równowagę (fr. deuce), potem zawodnik musi wygrać 2 piłki z rzędu, aby wygrać gema, kiedy wygra 1 mamy tzw. przewagę (ang. advantage).
  2. Set – składa się z gemów, najczęściej rozgrywany do 6 gemów, wyniki 6:1, 6:2, 6:3, 6:4, kiedy w gemie jest 5:5, możliwe jest wynik do 7, czyli 7:5. W niektórych turniejach wielkoszlemowych np. Wimbledon nie ma tie breaka przy stanie 6:6, gracze grają kolejno do przewagi dwóch gemów. Najdłuższy mecz w historii tenisa ziemnego pomiędzy Johnem Isnerem, a Nicolasem Mahutem miał miejsce właśnie tam, wynik 5 seta to 70:68.
  3. Tie Break – kiedy wynik w secie jest 6:6, zawodnicy rozgrywają tie breaka do 7 punktów, gracz rozpoczynający serwuje jeden raz, kolejno po dwa razy, po sześciu rozegranych punktach jest zmiana stron, przy stanie 6:6 gracze grają kolejno do dwu punktowej przewagi. Z kolei gracze deblowi przy stanie 1:1 w setach grają tzw. Supertiebreaka do 10.

Jeśli chcielibyście poznać lepiej tenis, zapraszamy na lekcję i naukę tenisa ziemnego w naszej Akademii tenisowej w Warszawie.

Oferujemy naukę tenisa ziemnego dla wszystkich dzieci, młodzieży, dorosłych, na każdym poziomie zaawansowania.

Prowadzimy zajęcia indywidualne oraz grupowe.

Zapewniamy sprzęt na zajęcia.

Bardzo chętnie zapraszamy.

Więcej informacji: https://queensteniswarszawa.pl/akademia-tenisa-ziemnego/

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji

Cookies to mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną.

Zamknij